Ponořit se do hlubin


Nadpoloviční hmotnost našeho těla tvoří voda. Pocházíme z oceánu. Tam před čtyřmi miliardami let vznikl život. Možná proto nám jsou řeky, jezera a moře tak blízká.


Voda nás uklidňuje

Věčné plynutí řeky, nekonečná rozlehlost oceánů, odraz proměnlivé oblohy na klidné hladině jezera. Od pradávna si chodíme k vodě odpočinout. Voda k nám promlouvá, tiší rozvířené emoce, chladí unavené svaly a čistí nás zvenku i zevnitř.
Ve vodě je klid a ticho. Takové ticho ve kterém můžeme uslyšet tlukot svého srdce a jemný hlas své intuice.

Voda je základ života

V našem organismu má voda nespočet důležitých funkcí. Je základní složkou našich buněk.
Voda pomáhá vylučovat toxiny, účastní se na termoregulaci, zlepšuje fungování ledvin, zvlhčuje trávicí trakt, podporuje okysličování buněk, je potřebná na zpracování potravy, tlumí nárazy v kloubech...
Zkrátka, bez vody náš organismus nemůže existovat. Stačí 3-4 dny bez příjmu kapalin a umřeli bychom.

Voda je nejběžnější kapalinou, ale její vlastnosti zdaleka nejsou běžné

Voda se nechová podle fyzikálních zákonů, některé její vlastnosti jsou abnormální. Voda je například jediná známá látka, která má schopnost se rozšiřovat při ochlazení a smršťovat při zahřátí, zvláštní je také její povrchové napětí, její hustota i struktura.
Japonský vědec Emoto zjistil že tvary krystalů vody se mění podle toho, jak k ní lidé mluví. Když si tuto informaci spojíme s tím, že naše tělo je z více než poloviny utvořeno z vody, mohou nás napadat různé zajímavé spojitosti. Voda je podstatou života, velkou záhadou a zrcadlem.

Jaký je náš vztah k vodě?

Možná že i z globálního hlediska je stav vody naším odrazem. Jak se k vodě chováme? Jak o ní vůbec přemýšlíme? Lidstvo s vodou plýtvá, neváží si jí jako zdroje života, znečištuje a znesvěcuje jí.
A jak se chováme k hlubinám uvnitř nás?

Potopit se až na samé dno

Vodní hlubiny jsou metaforou pro naše podvědomí. Potápění je synonymem pro ponoření se do sebe samého. Ticho a klid, bezpečí nekonečného objetí obrovské vodní masy, ale také strach z neznáma, prostor pro uvědomění si mocné přírody jejíž velikost nás absolutně přesahuje.
Náš přístup k vodním hlubinám je svým způsobem odrazem pro náš vztah k vlastním niterním kořenům. Ve vodě jsme doma. Jsme voda. Všichni plaveme, voda je naším přirozeným prostředím.
Jít dál, než kam stačíme. Potopit se až na samé dno. Najít klid uprostřed neznámého, odevzdat se, splynout, stát se oceánem. Strach z hloubky je možná metaforou pro strach z podstaty uvnitř nás, z hluboko usazených vzpomínek, z objevení původních důvodů.
Ze strachu z hloubky se držíme na mělčině a přicházíme o poklady schované pod hladinou, o perly na dně.
Nadechněme se z plných plic a ponořme se.

Příklady technik jak s vodou pracovat


 • Plavání na zádech
  Odevzdejte se vodě. Lehněte si na záda a nechte se nadnášet. Uvolněte svaly, důvěřujte a položte se do náruče vody. Splývání je úžasná forma relaxu. Nechte se vodou vést a povolte tam, kde ucítíte, že je vaše tělo stažené.
 • Očištující sprcha
  Voda má zázačnou očištující schopnost, umí na sebe nabalit a odnést špínu nejen fyzickou, ale i emoční a pocitový balast. Představte si že spolu s kapkami vody stékajícími po vašem těle vás opouští i vaše starosti. Skvělou energetickou sprchou je přírodní vodopád, ale dobře poslouží i klasická sprcha, kterou máte doma, důležité je nastavení mysli.
 • Zpomalte, napijte se a nadechněte se
  Napijte se, když se toho na vás moc navalí. Ve chvíli kdy nám emoce a situace přerostou přes hlavu je to nejlepší co můžeme udělat, na chvíli zpomalit. Zastavte se a párkrát se zhluboka nadechněte. Opláchněte si obličej ledovou vodou a nebo se napijte před tím než strhnete lavinu reakcí. Často tak málo stačí, aby horká hlava zchladla a svět přestal být tak dramatický.

Nechme se vodou inspirovat

Příroda je jednou velkou metaforou, vystupte z pohlcenosti sebou samým a nechte se inspirovat. Voda je velkou učitelkou.
 • Pozorujte proud řeky
  Všechno se proměňuje, jako řeka, která je stále v pohybu. Myšlenky přicházejí a odcházejí, šumí jedním uchem dovnitř, druhým ven - jako řeka, která neulpívá, ale pluje s proudem. Buďme tou řekou, nechme náš život plynout a důvěřujme proudu.
 • Surfujte na vlnách emocí
  Emoce se přes nás převalují - jako vlny, jedna za druhou. Nemůžeme ovlivnit jaké vlny/emoce přijdou, ale můžeme si vybrat jak na ně budeme reagovat. Můžeme si vybrat, kterou vlnu chytneme a projedeme se na ní.

Autor: Anny