Dech a dýcháni
Dech má obrovský potenciál. Umí nás uklidnit, dodat nám sílu, pomoci překonat těžké chvíle.
V dechu se odráží náš emoční stav a dech dokonce umí náročné emoce rozehnat. Je to naše životní síla a je jen na nás jestli se naučíme ji využívat.
Správně se dýchá do břicha. Při dýchání by měla pracovat bránice, jakožto hlavní dechový sval. Břicho by se nemělo jen zvedat nahoru, ale rozšiřovat se také do strany a dozadu.
Bránice spolu s pánevním dnem a hlubokými břišními svaly vytváří oporu pro páteř. Koordinace těchto svalů spolu s dechem udržuje páteř ve správném postavení, bez bolesti a blokád.
Brániční dýchání (dýchání do břicha) pomáhá fixovat spodní žebra, která se při správném nádechu nezvedají. Hrudník by se při správném dechu měl rozšiřovat do stran, což je důležité pro plné využití kapacity plic. Čím je, během dechu hrudní koš všemi směry pohyblivější, tím více využíváme skutečný potenciál našich plic a tím více kyslíku se dostane ke všem našim orgánům.
Funguje to ale i obráceně. Nesprávný dechový stereotyp je podkladem, příčinou i důsledkem vadného držení těla. Všechno v našem těle je provázané. Pokud dýcháte mělce a povrchově, dýcháte tzv. hrudním a nebo podklíčkovým typem.
Bránice není aktivována, střed těla není stabilizován, přetěžují se horní trapézy a hrudník se nepohybuje do stran, ale jen nahoru a dolů. S tímto typem dýchání jsou spojené ztuhlé trapézy, šíje, ramena a bolesti hlavy.
Správné dýchání ovlivňuje činnost našeho mozku, naši paměť i koncentraci, krevní oběh a látkovou výměnu. Když dýcháme sytě a zhluboka, správně do břicha, máme hned o 20-30% více fyzické energie. A to stojí za to ne?
Nejlépe se hluboké brániční dýchání nacvičuje v leže na zádech, jde to ale i v sedě či ve stoje. Když víte jak na to, můžete s dechem pracovat kdykoliv a kdekoliv.
Ve východních kulturách je vědomý dech součástí celostního léčitelství. Proto se jej v kurzu Cesta dechu učíme chápat komplexně. Obnovit, prohloubit a znovu objevit krásu a sílu přirozeného dýchání, které nám dodává energii a životní sílu a léčí, je v rukou každého z nás. Indičtí jogíny věří, že na život má každý člověk vymezený počet dechů a tak dech cíleně zpomalují. Zkusme k dechu přistoupit jako k něčemu velmi důležitému a vydat se na cestu jeho praktikování a poznávání. Třeba nám to promění život.