Plán výpravy do Černé Hory a Albánie


 • 1 den..

  odjezd z Ostravy v 18:00h přes Slovensko a Maďarsko do Bosny a Hercegoviny.
 • 2 den..

  Kolem poledne dorazíme do vesnice Tjentiste, které leží v údolí řeky Sutjesk pod pohořím Bioc a Sutjeska. Obklopeni hustými lesy a vysokými horami národního parku Sutjeska nás čeká po dlouhé cestě odpočinek a během odpoledne přesun do horského sedla Prijevor (1688 m), kde si připravíme nocleh. Večer se můžeme kochat výhledem na vysoké stěny Magliče, tyčící se na samé hranici s Černou Horou. Výhledem na krásné jezero Trnovačko, ležící pod sedlem.
  Orientační čas 4 hod., převýšení 960m.
 • 3 den..

  Ráno vyjdeme nalehko pozvolným stoupáním loukou ze sedla na vrchol Magliče (2 386 m n.m.) nejvyšší hory Bosny a Hercegoviny, odkud jsou výhledy do Černé hory, kam se ještě během dne zamíří naše putování. Z Magliee sejdeme zpět k autu a vyrazíme z Dinárských hor do Žabljaku, městečka ležícím uprostřed náhorní plošiny pohoří Durmitor, které je přírodní památkou UNESCO. Po obhlídce města zamíříme do centra Drina-Tara. Ubytováni budeme v bungalovu.
  Orientační čas 4:30 hod., převýšení 700m.
 • 4 den..

  Po domácí snídani následuje volný program (prohlídka msta a okolí a podobně) nebo rafting na řece Tara. Zájemcům o rafting průvodce vybere raftingové vybavení a přepraví na výchozí bod raftingu. Provede nás technikami veslování a dalšími nezbytnostmi, které budeme na raftu potřebovat a po krátkém kurzu raftingu nás čeká sjíždění řeky Tary. Nejatraktivnější část kaňonu, vodopády, divoké prameny a po 25 kilometrech adrenalinu a dechberoucí přírody se vrátíme zpět na obě s možností znovu vyzkoušet speciality tohoto regionu. V odpoledních hodinách se vydáme z městečka Žabljak nenáročnou trasou k ledovcovému Černému jezeru s výhledem na okoní dvoutisícové velikány. Od něj dojdeme k horské salaši Lokvice (1750 m) kde přespíme pod hvězdami.
  Orientační čas 2:30 hod., převýšení 400m.
 • 5 den..

  Ráno vyrazíme od salaše nakehko na nejvyšší horu národního parku Durmitor - Bobotov Kuk do ve výšky 2 522 m n. m. Odměnou za výstup nám budou překrásné výhledy. V údolí pod vrcholem jsou k vidění jezera, Zeleni Vir a níže položené Velko a Malo Škrčko jezero. Z vrcholu se vrátíme pro věci zpět k salaši a budeme pokračovat přes Ledovou jeskyni do Žabljaku. Zavečer můžeme zůstat v městečku nebo se projít na vyhlídku Čurovac (1625 m) s úchvatným výhledem na místy až 1300 m hluboký kaňon řeky Tara. Noc přespíme v kempu.
  Orientační čas 7 hod., převýšení 850m.
 • 6 den..

  ráno přejedeme do Albanie a uděláme si zastávku v městečku Gusinje. Z něj budeme pokračovat dál do překrásné doliny Grbaje až ke kempu s výbornou restaurací, kde se utáboříme na louce nebo zahradě. Odpoledne vyrazíme na pěknou túru s výhledy nad dolinou přes Valušnici (1879 m) a Popadiju (cca 2 000 m n.m.). Dál po albánské hranici a zpět dolů kolem vodopádů k naší základně.
  Orientační čas 5 hod., převýšení 1130m.
 • 7 den..

  Podnikneme výstup na Karanfily, skupinu vrcholů pnoucích se nad dolinou Grbaja z východu a dolinou Ropojana ze západu. Celý den se budeme kochat výhledy a spatříme i Maja Jezerces, nejvyšší horu pohoří Prokletije. Zavečer přejedeme do Vusanje a přespíme v guesthousu.
  Orientační čas 4:30 hod., převýšení 930m.
 • 8 a 9 den..

  Dle okolností a přání skupiny je se možné pokusit vyjít na Maja Jezerces (2 694 m) nebo na Zla Kolata (2534 m) nejvyšší horu Černé Hory.
  a) Vydáme se z vesničky Vusanje Ropojanskou dolinou přes kolibu Zastan do Albanie, kde přespíme pod Maja Jezerces u jezera Buni. Ráno se pokusíme nalehko vystoupat strmém svahem na Maja Jezerces (2 694 m) a v odpoledních hodinách zamíříme zpět do Vusanjska.
  b) Z Vusanje vyrazíme na Zla Kolata (2534 m), která je nejvyšší hora Černé Hory. Pod horou, připomínající tvarem mohutný skalní zub, přespíme na louce nedaleko studánky. Druhý den vyjdeme na vrchol a čeká nás cesta zpět do Vusanje.
  Orientační čas 7 hod., převýšení 800m. (za 1 den)
 • 10 den..

  10. den Přejezd z Vusanje do Budvy, kde strávíme zbytek dne odpočinkem u moře. Kdo bude chtít, může si vyjít na prohlídku města. Odjezd do ČR ve večerních hodinách.
 • 11 den..

  přejezd Chorvatska, Maďarska a Slovenska. Návrad do ČR v odpoledních hodinách. V Ostravě budeme přibližně mezi 14 - 16 hodinou.

Obtížnost

3 / 5

Středně náročné výstupy se zátěží a převýšením většinou okolo 900 metrů za den při 7-8 hodinách chůze. Technicky nenáročné až středně náročné úseky, vyžadující zkušeností s vysokohorskou turistikou.

Túry zvládne každý s průměrnou fyzickou kondicí, vyžadují však základní znalosti vysokohorského terénu, jistou chůzi a zkušenosti s chůzí netěžko. Během cesty ale nevstupujeme na ledovec, nebudete tedy potřebovat žádné speciální vybavení.

Bližší informace

Minimální počet účastníků výpravy je 6 a maximální 8 lidí.

Veškeré další informace vám rádi poskytneme přes náš e-mail. Zasíláme je také v potvrzení přihlášky.

Cena

Na dotaz

Jak stanovujeme cenu?
Veškeré výdaje spojené s výletem jsou rozpočítány podle počtu účastníků.

Co v ceně není?
Většinou je individuálně řešena strava a výdaje za služby (rafting), které je možné využít dodatečně (vstupy, prohlídky atd.), pokud není domluveno jinak.


Přihláška