5 kroků, jak si zlepšit život
Jednou z nevýhod moderní doby je tempo, ve kterém žijeme. Díky němu často naše pozornost ustrne na věcech, které pro nás ve skutečnosti nejsou důležité.
Někdy je to tak pohodlnější, jindy jsme od těch důležitých záměrně odváděni. Stále se někam ženeme a zažíváme stres v těle i mysli. Čím déle v tom koloběhu žití setrváváme, tím větší problém jej máme zastavit, uvědomit si kam jdeme a jestli to tak opravdu chceme.
Zastavit a ztišit se je první krok na cestě k sobě
Když jsem před mnoha lety odešel z rušného velkoměsta na chatu do lesa, zůstal jsem v ní nakonec půl roku. Téměř celý první měsíc mi trvalo se ztišit. Už se nezabývat tou spoustou myšlenek, které mě během dne napadaly a přestat stále dokola řešit otázky let minulých i budoucích. Zkrátka, zabrzdit rozjetou mysl a vysypat z ní odpadky. Pokud bych to neudělal, dál bych se proplétal balastem myšlenek a nezbývalo by mi moc prostoru dohlédnout sebe. Tedy, čím méně věcí jsem dělal, tím pozornější jsem začínal být k sobě.
Pozornost ovlivňuje prožitek
Čas a pozornost vytváří jednoduchou rovnici. Kam směřujete svou pozornost, ovlivňuje, jak dobře jej prožijete. Pokud zaměříte svou pozornost na věci, které pro vás ve skutečnosti nemají žádnou hodnotu, čas vám protéká mezi prsty. Jestliže nasměrujete pozornost na důležité věci, čas prožijete hodnotněji. Pojďme se zaměřit na konkrétní věci, které se vyplatí dělat, pokud chcete čas prožívat hodnotněji.
1. Změna prostředí
Drtivá většina lidí vidí řešení své mentální nepohody v tom, že začnou pracovat na své mysli. Všechno je přece v hlavě. Vyhledají si nějaké metody nebo způsoby, které jim mohou pomoci a zkouší, co zabere. Na začátku je však možná důležitější udělat si pořádek kolem sebe. Tedy změnit prostředí kde se pohybujete, lidi, se kterými se stýkáte. Podívejte se pořádně, jak to kolem vás vypadá, kde žijete, jak vypadají vaše vztahy. Udělejte si pořádek kolem, tím získáte ve své mysli o trochu víc prostoru. Mysl už nebude s takovou intenzitou běhat za tím, co ji přitěžuje. Dostane větší prostor k tomu, abyste mohli zaměřit svou pozornost na to, co je pro vás důležité.
2. Zpátky k zodpovědnosti
Každému z nás se během dne dějí věci, kterých si ani nevšimneme. Procházíme spoustou situací, potkáváme lidi, kteří nás neustále ovlivňují, stejně jako média. Prakticky jsme hypnotizováni stovkami sugescí a tu hypnózu pak prožíváme každý den.
Už jste někde slyšeli, že s moci přichází zodpovědnost? Určitě ano. Všimněte si momentů, ve kterých nad sebou ztrácíte kontrolu a děláte je automaticky. Rozklíčovat jaké sugesce vás ovlivňují a podle jaké mapy se řídíte, můžete tak, že začnete trénovat svou pozornost.
Pozornost vám dává moc nad sebou. Možnost, rozhodnout se pro něco, co chcete a přijmout zodpovědnost za to, jak žijete a zda jste spokojeni. Díky pozornosti si můžete uvědomit spoustu věcí. Například, že vaše okolí v konečném důsledku nemůže za to, jak se máte. Mnozí lidé viní za své neúspěchy a prohry okolní svět. Svět je ovšem takový, jaký je. Pokud jej chcete vinit z toho, co z vás udělal, pak zodpovědnost za sebe předáváte okolí, kterému je často úplně jedno, co se vám stalo a co si myslíte.
3. Odpoutat se
Všimněte si, zda vás nezatěžují přesvědčení, které si nesete z minulosti do budoucnosti. Znáte ten pocit, když něco musí být podle vás? Očekávání, co je pro vás dobré. Představy jaké by to mělo být. Přesvědčení o vás samotných, o tom, jak by měl vypadat váš život vypadat. Všechny ty očekávání, přesvědčení a lpění. Díky svým návykům by nejednomu takový pobyt o samotě spíš zadělal na pěknou depku než na lepší zítřky. Dovolte si na nějakou chvíli odpoutat se od všeho a od všech. Pusťte to z hlavy. Zkuste se sebou udělat dohodu, že pokud nějaké z přesvědčení budete v budoucnu potřebovat zpět, najdete je tam, kde jste jej zanechali.
4. Konat v souladu
Jediný, kdo mění váš svět, jste vy a to i tím, že začnete měnit věci okolo sebe. Svými slovy a činy. Začněte dělat pouze věci, o kterých jste od srdce přesvědčeni, že je chcete dělat anebo je chcete vyzkoušet, pokud jde o věci nové. Nehleďte při tom na to, co si myslí ostatní. Pokud si nejste ve svých rozhodnutích jistí, máte otázky a schází vám odpovědi, zeptejte se vašeho podvědomí. Ukážeme si, jak na to.
Raději žijte tak, abyste se na konci nemuseli trápit nad tím, co všechno jste chtěli a nestihli. Znám lidi, kteří žijí na ulici, dobrodruhy na cestách po známých i zapadlých koutech světa, protože se ho rozhodli poznat. Mnohé z toho, co vás drží kde jste, většinou není podstatné, když to porovnáte s vašim nitrem.
5. Dýchat
Dech má celou řadu pozitivních vlastností, v našem praktickém příkladu si vyzkoušíme, jak díky dechu vstoupit do kontaktu s podvědomím. Takový kontakt může přijít vhod v okamžiku, když se potřebujete rozhodnout a nejste si zcela jistí, chcete o sobě dozvědět více a podobně.
Udělejte si pohodlí a začněte s hlubokými, pomalými nádechy a výdechy - viz. Jak správně dýchat. Svou pozornost zaměřte na svůj dech a necháte ji pouze na něm. Dech vás postupně ztiší, uklidní, uvolní a propojí s podvědomím. Vědomě se tak propojujete s podvědomím a můžete s ním komunikovat.
Nyní zapojte představivost. Představivost znamená umět si představit například dětské kolo. Nemusíme jej zrovna vidět před očima, abyste uměli říct, jakou má barvu. Použijte libovolné smysly k tomu, abyste si uvnitř vás představili místo, kde jste v klidu a bezpečí. To místo se může nacházet tam, kde se nádech proměňuje na výdech. Svou pozornost přeneste z dechu do tohoto místa klidu a bezpečí. Až budete díky dechu dostatečně zklidněni, pošlete v tom místě do ticha svému podvědomí otázku, co byste se rádi dozvěděli. Myslete na to, že vše otázka musí být konkrétní. Pošlete ji do ticha a pak už jen čekejte, až přijde odpověď. Bývá zpravidla tím, co vás prve napadne, ale nemusí to tak být vždy. Buďte trpěliví, může do vašeho vědomí přijít klidně až během následujících dnů. Jakmile přijde, jasně si uvědomíte, že je to ona.